Konferencija
Konferencija «Nematerijalna baština kao potencijal razvoja» okuplja stručnjake iz područja baštine, kulture, turizma, poduzetništva, obrtništva, menadžmenta, marketinga te kulturnih i kreativnih industrija, povezuje nematerijalnu kulturnu baštinu s drugim sektorima i daje smjernice kako je iskoristiti za razvoj drugih područja.
Uporište u pokretanju konferencije nalazi se i u strateškim dokumentima – Strategiji razvoja Grada Otočca i Strategiji razvoja turizma Grada Otočca. Strategije su, između ostalog, usmjerene na stvaranje uvjeta za uravnotežen i održiv gospodarski razvoj zasnovan na usavršavanju i rastu malog gospodarstva, ekološki prihvatljive prerađivačke industrije, poljoprivrede i turizma, na jačanju poduzetničke klime kroz razvoj malog i srednjeg poduzetništva, postizanju tržišne prepoznatljivosti, jačanju tradicijskih obrta, stvaranju preduvjeta za ravnomjerni regionalni razvoj, ali i razvoj kulture i turizma kroz diverzifikaciju turističkih proizvoda te proizvoda kulturne i kreativne industrije. Konferencija je otvorena za sve zainteresirane sudionike, a održava se početkom lipnja u Otočcu.
Nematerijalna baština kao potencijal razvoja
Nematerijalna baština središnja je tema ove konferencije i njezinih nadolazećih izdanja. Razvoj ruralnih područja kroz očuvanje nematerijalne kulturne baštine, unaprjeđenje upravljanja nematerijalnom kulturnom baštinom, osnaživanje lokalnih zajednica kao čuvatelja baštine, implementacija nematerijalne baštine u poduzetničke i obrtničke pothvate, kulturni turizam utemeljen na nematerijalnoj kulturnoj baštini i popularizacija baštine kroz nove digitalne medije neke su od aktualnih tema kojima se konferencija bavi.
Prvo izdanje
Kulturna baština bila je središnja tema prvog izdanja konferencije «Nematerijalna baština kao potencijal razvoja» koja se u organizaciji Gackoga pučkog otvorenog učilišta održala 9. lipnja 2023. u Otočcu. Svoja iskustva u upravljanju projektima baziranima na baštini podijelie su Monika Vrgoč, direktorica Turističke zajednice Grada Sinja, Jagoda Divić, samostalna savjetnica u Sektoru za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore, Petra Mandac, prodekanica za međunarodnu suradnju i nositeljica kolegija «Svjetska kulturna baština» i «Kulturni turizam» Veleučilišta Aspira, Anita Bušljeta Tonković, viša znanstvena suradnica Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar i Ema Bašić, asistentica na Institutu za društvene znanosti Ivo Pilar.
Konferencija se održala uz partnersku podršku Hrvatskog ureda za UNESCO, u godini u kojoj se obilježavalo 20 godina od proglašenja UNESCO-ove Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, a popisu partnera pridružili su se Grad Otočac, Turistička zajednica Grada Otočca, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora, Institut Ivo Pilar, Institut za etnologiju i folkloristiku, Razvojni centar Ličko-senjske županije, Turistička zajednica Ličko-senjske županije, Klaster Lika Destination, Fotoklub Otočac i Katedra Čakavskog sabora pokrajine Gacke.
Drugo izdanje
Druga konferencija „Nematerijalna baština kao potencijal razvoja“ održava se 7. lipnja 2024. godine s početkom u 18:00 sati u Hotelu Park Exclusive u Otočcu u organizaciji Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočac.
Iskustva i znanja u upravljanju projektima baziranim na kulturnoj baštini podijelit će: Mirela Hrovatin, viša stručna savjetnica u Odjelu za etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu u Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske; Irena Miholić, znanstvena suradnica na Institutu za etnologiju i folkloristiku; Katarina Bušić, muzejska savjetnica Etnografskog muzeja u Zagrebu; Meri Vesanović, voditeljica komunikacija i prodaje u Muze d.o.o. za savjetovanje i upravljanje u kulturi i turizmu; Ante Fumić, CEO u Prilika GRP d.o.o. i Krešimir Dabo, znanstveni suradnik u Odjelu za kulturne i otočke studije na Institutu za istraživanje migracija.
Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medije i Ministarstva turizma i sporta, financijsku podršku Grada Otočca i Turističke zajednice Ličko-senjske županije te partnersku podršku Turističke zajednica Grada Otočca, Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, Instituta za etnologiju i folkloristiku, Hrvatsku gospodarsku komoru, Prilika GRP d.o.o., Muze d.o.o., Veleučilišta Aspira, Katedre Čakavskog sabora pokrajine Gacke, Razvojnog centar Ličko-senjska županije te Klastera Lika destination.