Radionica izrade gacke plavi
Od prvih naseljavanja ovog prostora stanovništvo gackog kraja bilo je usko vezano ne samo za zemlju, već i za vodu, a posebice za brojne aktivnosti u kojima je korišteno tradicionalno plovilo – gacka plav. Iako su posljednjih desetljeća naporima različitih baštinskih i drugih institucija pojedini elementi tradicijskog života djelomično ili u potpunosti sačuvani od zaborava, baštinski elementi vezani uz život uz vodu mnogo su rjeđe bili predmet zaštite i prezentacije. Upravo stoga, ali i zbog vezanosti nematerijalne baštine za njezine živuće (pre)nositelje pokazuje se potreba za oživljavanjem umijeća izrade gacke plavi te prezentacijom plovila kao integralnog dijela lokalne tradicije.
Upravo stoga Gacko pučko otvoreno učilište Otočac organiziralo je 2016. i 2023. godine radionice izrade gacke plavi, u suradnji s lokalnim majstorima i Srednjom školom Otočac.
Što je gacka plav?
Gacka plav tradicionalno je plovilo korišteno u gornjem dijelu toka rijeke Gacke sve do 80-ih godina 20. st. Izrađeno je od jednog komada drva, isključivo jele ili smreke, dužine od 5 do 6 metara i širine od 60 do 100 cm. Postojanje ove vrste plovila nije zabilježeno na susjednim vodama, a od najstarijeg opisa iz 1689. (Valvasor) nije se promijenio njezin izgled niti način izrade.
Plav je najčešće korištena za transport riječnim tokom te u gospodarske svrhe – košenje podvodnog bilja, prijevoz žita i brašna te pranje i ispiranje rublja. Umijeće izgradnje gacke plavi upisano je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.