Istraživački projekti
Istraživačka djelatnost jedna je od temeljnih djelatnosti svakog muzeja. S obzirom na to da je djelokrug Muzeja Gacke lokalni, tj. zavičajni, i teme koje su u fokusu istraživanja relevantne su za lokalnu zajednicu i baštinu o kojoj muzej brine. Istraživački projekti imaju za cilj prikupljene i obrađene podatke učiniti dostupnima javnosti i služiti kao izvor informacija za neke buduće istraživačke i baštinske projekte.
Otočac na starim razglednicama
Razglednice čine vrijednu zbirku povijesnih fotozapisa koji dokumentiraju prošlost Otočca i okolnih naselja od kraja 19. stoljeća do današnjih dana. One su autentične slikovne zabilježbe o arhitektonskom, urbanom i ruralnom krajoliku u posljednjih više od stotinu godina te, u tom smislu, mogu biti izvor podataka za prepoznavanje i čitanje povijesti Otočca i Gacke, a sačinjavaju glavninu kulturno-povijesne zbirke Muzeja Gacke.
Ova zbirka predstavljena je javnosti 2003. godine izložbom «Šarm i duh Otočca na starim razglednicama» koja je prezentirala dio do tada nepoznate otočke baštine, otkupljene od privatnih kolekcionara i pohranjene u zbirku Muzeja Gacke kao dragocjena muzejska građa. Zbirka razglednica kao slikovni dokument o Otočcu javnosti je predstavljena i kroz dva izdanja monografije «Otočac na starim razglednicama» te izložbom «Što je gdje i gdje je što na starim razglednicama Otočca» iz 2020. godine, dostupnom online.
Industrijska baština Grada Otočca
Otočac je prije Drugog svjetskog rata bio grad trgovaca i obrtnika, no već sredinom 20. stoljeća intenzivno se razvija industrija. Najstarije industrijsko postrojenje na području današnje Ličko-senjske županije bila je pivovara Dubravka koja u Otočcu počinje raditi 1903. godine. Centar otočke industrije 1950-ih godina nalazio se u donjem gradu, a Otočac je nosio titulu «lički Manchester». Ovi podaci bili su povod istraživanju i pokretanju izložbenog ciklusa «Baština u nestajanju» u sklopu kojeg su od 2017. do 2020. prezentirani industrijski pogoni iz područja pivarske, tekstilne, kožarske, kemijske i drvne industrije Grada Otočca.
Istraživački projekt koji se bavi recentnom i do sada neistraživanom povijesti Otočca naišao je na pozitivne reakcije lokalne zajednice, a brojni nekadašnji radnici uključili su se u dijeljenje svojih industrijskih priča te doniranje ili ustupanje predmeta kroz muzejsku akciju «Ostavite trag» koja još uvijek traje. Rezultati istraživanja objedinjeni su u monografiji «Industrija i industrijska baština Grada Otočca» te kroz tri online izložbe: Baština u nestajanju: Otočka pivovara, Baština u nestajanju: Kožara i Oteks i Baština u nestajanju: Cosmochemia i DIP/INO.
Sakralna baština Grada Otočca
U Muzeju Gacke je u periodu od 2021. do 2023. godine provedeno istraživanje sakralnih objekata administrativnog područja Grada Otočca. Grad se sastoji od 22 naselja na prostoru kojih se nalaze 24 sakralna objekata koji pripadaju Otočkom dekanatu i Parohiji Otočac. Važan izvor informacija u istraživanju bili su crkveni zapisi i arhivi te svećenici nadležni za pojedine župe. Istraživanje je vizualno nadopunio profesionalni fotograf Goran Vranić koji je tijekom godina fotografirao interijere i eksterijere crkvi, hramova i kapela.
Kao rezultat istraživanja nastala je monografija «Sakralna baština Grada Otočca» koja donosi pregled sveukupnog graditeljskog nasljeđa vjerskih zajednica s područja Grada Otočac, pisana iz rakursa povijesti umjetnosti, te istoimena izložba otvorena u Muzeju Gacke. Očuvanje sakralne baštine glavni je povod istraživanja, a glavna svrha, osim osiguravanja javne dostupnosti prikupljenih informacija, je doprinijeti odgovornom upravljanju sakralnom baštinom u godinama koje slijede.
Arheološka topografija
Muzej Gacke pri Gackom pučkom otvorenom učilištu pokrenuo je 2022. godine projekt «Arheološka topografija Gacke», u suglasnosti s udrugom Baštinica koja je projekt započela 2021. godine pod nazivom «Kulturni krajobrazi Gacke». Projekt je dio opsežnog plana upravljanja nepokretnom kulturnom baštinom Grada Otočca koji će, kad bude dovršen, služiti kao konzervatorska podloga i skup smjernica za prostorno planiranje.
U sklopu projekta arheologinje Linda Bednjanec i Katarina Mužar provode rekognosciranje cjelokupnog administrativnog područja Grada Otočca u svrhu utvrđivanja stanja poznatih te ubiciranja novih lokaliteta. Zbog izrazito velikog područja projekt je zamišljen kao višegodišnji te će se i rekognosciranje provoditi u fazama kroz više godina. Ovim projektom započelo je detaljno ubiciranje i otkrivanje novih lokaliteta te kreiranje jedinstvene karte arheološke topografije Gacke.
Arheološka istraživanja
Jedan od načina sabiranja predmeta za muzejske zbirke su i terenska istraživanja koja Gacko pučko otvoreno učilište Otočac provodi na prostoru Otočca i Gacke.
Od 2012. godine u suradnji s Muzejom Like Gospić, a od 2024. u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom, provode se istraživanja lokaliteta Ostatci staroga grada Otočca u donjem gradu. Revizijsko istraživanje mitreja u Prozoru, na lokaciji Kraljev stolac na Špilničkom polju, provedeno je 2012. godine. Speleološki klub Ursus Spelaeus iz Karlovca istraživao je od 2016. do 2019. špilju Bobinac-Kozerina u Sincu. Prostor crkve sv. Marka u Podumu istraživan je 1989. i 2006. godine, a tijekom druge polovice 20. stoljeća Arheološki muzej u Zagrebu istraživao je arheološke lokalitete koji svjedoče o boravku Japoda na prostoru Otočca i Gacke. U Muzeju Gacke nalazi se i dio predmeta iz špilje Bezdanjače pored Vrhovina, gdje su prva istraživanja provedena 1965. godine.
Povijest otočkog sporta
Još jedan istraživački projekt započeo je 2018. godine izložbom «Otočka kultura sporta» otvorenom u sklopu Noći muzeja koja se te godine održavala pod sloganom «Brže, više, jače…», a sport je bio glavna tema. Na području Otočca djeluje Zajednica sportskih udruga koja okuplja oko 20 aktivnih sportskih udruga i dio je Zajednice sportova Ličko-senjske županije. Povijest sporta u Otočcu duga je i raznolika, a upravo to povod je i ovom istraživačkom projektu čiji rezultati će javnosti biti prezentirani za nekoliko godina.
Nematerijalna baština Gacke
Gacko pučko otvoreno učilište Otočac i Muzej Gacke provode raznovrsne programe kojima potiču očuvanje i promidžbu nematerijalne kulturne baštine. U lipnju 2025. godine u organizaciji Gackoga pučkog otvorenog učilišta održat će se u Otočcu 25. izdanje «Smotre folklora», najveće i jedine takve vrste na području Ličko-senjske županije, a u sklopu ove manifestacije bit će predstavljena monografija «Nematerijalna baština Gacke» kao sažetak bogatstva svih onih elemenata koji su na izravan ili neizravan način u sklopu ove manifestacije predstavljani tijekom posljednjih 25 godina.
Monografija će objediniti rezultate istraživanja i fotografsku dokumentaciju o nematerijalnoj kulturnoj baštini Gacke na području na kojemu se kroz različite aktivnosti više ili manje aktivno provodi očuvanje desetak nematerijalnih dobara upisanih u Registar kulturnih dobara RH.