Arheološka zbirka
Predmeti Arheološke zbirke pripadaju različitim periodima, a obuhvaćaju razdoblje od eneolitika do novog vijeka.
Uglavnom su to posuđe, oruđe, oružje i nakit koji svjedoče o prvim stanovnicima Gacke i Otočca, ali i drugi predmeti koji su dokaz kasnijeg naseljavanja spomenutog kraja. Zbirka okuplja predmete pronađene u sklopu stambenog objekta lasinjske kulture, predmete koji se pripisuju Predjapodima, materijalne ostatke japodske kulture, predmete iz razdoblja antike te predmete iz srednjeg i novog vijeka (stari grad Otočac, utvrda Fortica).
Etnografska zbirka
Ambijentalno uređena peta cjelina stalnog postava Muzeja Gacke, smještena u podrumu, izlaže predmete etnografske zbirke kroz prikaz tradicijskog života, svakodnevice i običaja žitelja Gacke iz prve polovice 20. st.
Stotinjak što originalnih, što rekonstruiranih predmeta od drva, tekstila, vune, keramike i metala izloženo je u tri manje komplementarne cjeline čiji je cilj predstaviti različite segmente seoskog života i predočiti bogatstvo svekolike životne prakse kakva se u Gackoj zadržala do 1970-ih godina. Svaka cjelina predstavlja po jednu prostoriju pojedinih objekata tradicijske arhitekture – kolnicu, kuhinju i sobu.
Kulturno-povijesna zbirka
Kulturno-povijesna zbirka Muzeja Gacke obuhvaća razglednice Otočca, Gacke, Like, Velebita te Otočcu okolnih mjesta, kao i fotografije grada Otočca, okolice, rijeke Gacke, industrijske baštine, građevina, prirodnih i kulturnih znamenitosti, ljudi i događaja. Razglednice i fotografije su crno-bijele i u boji, a razdoblje kojem pripadaju obuhvaća period od kraja 19. do početka 21. stoljeća.
Ostali predmeti koji pripadaju kulturno-povijesnoj zbirci su različiti uporabni predmeti (karte, knjige, kutija, noćni ormarić, stolnjak, stroj za pletenje, šivaći strojevi, tanjur, školsko računalo), dokumenti, umjetnički predmeti (slika, bista) te spomen ploče. Predmeti kulturno-povijesne zbirke ovjekovječuju svakodnevicu, navike, običaje, ali i bitne trenutke te pamte sve one ljude, građevine i znamenitosti koji su svojevremeno plijenili pažnju i činili bitan dio povijesti Otočca i njegove okolice.
Likovna zbirka
Likovna zbirka obuhvaća radove – slike, crteže i skulpture – nastale tijekom 20. i 21. stoljeća.
Pretežno su to radovi autora koji su samostalno ili skupno izlagali u Muzeju Gacke te radovi autora koji su sudjelovali i izlagali u sklopu likovnih kolonija LIKOM GACKE koje Gacko pučko otvoreno učilište Otočac pri kojemu djeluje Muzej Gacke organizira od 2003. godine. Dio likovne zbirke čine i radovi lokalnog autora Željka Barkovića Barkana.
Memorijalna zbirka Stojana Aralice
Predmete memorijalne zbirke Stojana Aralice čine njegova djela – ulja, akvareli, pasteli, crteži olovkom, ugljenom i tušem te uporabni predmeti – fotografije, pribor za slikanje, dokumenti, nagrade, publikacije i druge osobne stvari.
Svjedočanstva su to života i rada istaknutog akademskog slikara i grafičara, rođenog 24. prosinca 1883. godine u Škarama nedaleko Otočca. Aralica 1909. dobiva stipendiju i odlazi u München obrazovati se i slikati. Osim u Münchenu (1909.-1914.) i Pragu (1917.) slikarstvo izučava i tijekom studijskih putovanja po Europi.
Tijekom Prvog svjetskog rata u Zagrebu je imao i privatnu likovnu školu, a u istom gradu 1920. otvorena je i njegova prva samostalna izložba. Stilsko opredjeljenje Aralice najčešće se veže uz impresionizam i postimpresionizam. Aralica stvara vlastiti izričaj, uz pejzaže, mrtvu prirodu, interijere, portrete i aktove kao najčešće motive.
Numizmatička zbirka
Numizmatička zbirka obuhvaća kovani i tiskani novac koji je na području Otočca bio u opticaju od antike do kraja 20. stoljeća. Predmeti ove zbirke prikupljeni su terenskim istraživanjem i privatnim donacijama.
Povijesna zbirka
Povijesna zbirka sadrži predmete koji pripadaju dvama povijesnim periodima – periodu Drugog svjetskog rata i periodu Domovinskog rata.
Tijekom Drugog svjetskog rata u Otočcu je 13. lipnja 1943. održano prvo, osnivačko zasjedanje ZAVNOH-a, Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske, općeg političkog predstavništva sudionika antifašističke borbe na području Hrvatske za Drugog svjetskoga rata, o čemu svjedoče predmeti povijesne zbirke, pretežno dokumentarna građa.
Drugi dio povijesne zbirke čine predmeti iz Domovinskog rata, perioda u kojemu se Otočac našao na prvoj liniji obrane, o čemu svjedoče ostaci projektila, oružje i druga vojna oprema.
Zbirka Častek
Zbirka Častek formirana je nakon doniranja privatnih pokretnina otočke obitelji Častek. Vaclav Častek bio je otočki ljekarnik koji je u glavnoj ulici početkom 20. st. sagradio kuću u kojoj su nastavili živjeti njegov sin Franjo Častek, također ljekarnik, te Franjine kćeri Ankica i Blaženka.
Donirana imovina inventarizirana je kao zbirka Častek i obuhvaća osnovnoškolske bilježnice sestara Ankice i Blaženke Častek koje svjedoče o obrazovanju tijekom prve polovice 20. st. te brojne časopise iz 20. st. koje je obitelj Častek kupovala i sabirala kao vrijedne dokumente koji odražavaju politički, ideološki i kulturološki duh recentnih desetljeća (Obzor, Globus, Vjesnik u srijedu, Hrvatsko slovo, Hrvatski list, Vila Velebita, Slobodni tjednik, Večernji list, Novi list, Gospodarski list, Svijet, Novela film, Praktična žena, Duga, Vikend…).
Zbirka fotografije
Zbirka fotografije najnovija je zbirka Muzeja Gacke. Zbirka trenutno obuhvaća različite vrste i formate analogne fotografije iz perioda od kraja 19. stoljeća do danas, a bit će kontinuirano proširivana i drugim akvizicijama vezanim za fotografiju i fotografski postupak.