U Otočcu je 21. i 22. lipnja održana 24. Smotra folklora koja je kao najveća manifestacija te vrste na području Ličko-senjske županije okupila domicilna i gostujuća folklorna društva i predstavila bogatstvo materijalne i nematerijalne kulturne baštine.
Prvi dan Smotre – u petak, 21. lipnja – održana je revija na kojoj su svoje narodne nošnje predstavili članovi šest folklornih društava – HKUD-a „Degenija“ iz Gospića, KUD-a „Kraljica Katarina“ iz Donjeg Lapca, KUD-a „Dangubice“ iz Kutereva, HKUD-a „Široka Kula“ iz Široke Kule, KUD-a „Brinje“ iz Brinja i FD-a „Otočac“ iz Otočca, a u kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupio je FIS „Remete“ iz Zagreba. Muške i ženske nošnje ocjenjivalo je stručno povjerenstvo koje je najoriginalnijom muškom nošnjom proglasilo onu Josipa Ratkovića iz HKUD-a „Široka Kula“, najljepšom djevojkom u narodnoj nošnji proglašena je Marta Perković iz KUD-a „Brinje“, a prvom i drugom pratiljom Lidija Božić iz FD-a „Otočac“ i Ana Barešić iz KUD-a „Kraljica Katarina“.
Drugi dan – subota, 22. lipnja – započeo je mimohodom društava ulicama Otočca, a nastavio se službenim otvaranjem 24. Smotre folklora i nastupima pojedinačnih društava koje je ocjenjivalo stručno povjerenstvo. Raznoliku kulturnu baštinu predstavilo je 10 društava – FD „Otočac“ iz Otočca, KUU „Gacka“ iz Ličkog Lešća, HKUD „Široka Kula“ iz Široke Kule, FIS „Remete“ iz Zagreba, KUD „Lipa“ iz Sinca, KUD „Sveti Ivan Krstitelj“ iz Sukošana, FA „Dr. Ante Starčević“ iz Gospića, KUD „Dangubice“ iz Kutereva, HKUD „Degenija“ iz Gospića i KUD „Sveti Juraj“ iz Draganića. Program drugog dana Smotre folklora završio je koncertom Bosutskih bećara. Smotra folklora i ove se godine održava uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Otočca i HDS ZAMP-a, uz Hrvatski radio Otočac i Glas Gacke kao medijske pokrovitelje.
Smotra folklora u Otočcu se u organizaciji Gackog pučkog otvorenog učilišta održava od 1999. godine. Kontinuirano održavanje Smotre poticaj je za očuvanje tradicije ovog dijela hrvatskog prostora, ali i povod za oživljavanje i osnivanje novih folklornih skupina. Kao jedina manifestacija ovog opsega na prostoru Ličko-senjske županije Smotra u folklornom smislu određuje cijelu regiju, a time doprinosi i afirmaciji nacionalne kulturne različitosti i bogatstva. Proširivanjem Smotre sličnim sadržajima i programima koji Gacko pučko otvoreno učilište provodi tijekom čitave godine nastoji se promicati i prezentirati kulturna baština dinarske kulturne zone, posebno kroz sadržaje edukativnog karaktera, poput seminara, radionica i konferencija.